Posty na tym blogu dotyczą badań, jakie przeprowadziłam w lato oraz na jesieni 2016 roku oraz wniosków, jakie można z nich wyciągnąć. Moim celem jest podzielenie się zdobytą wiedzą z osobami zainteresowanymi głębszym zrozumieniem Scruma i zwinnego podejścia do wytwarzania oprogramowania. Zależy mi szczególnie na tym, żeby promować lepsze zrozumienie procesów dziejących się w samoorganizujących się zespołach.

Każdy post składa się z trzech części. Kolorem czarnym napisane są wyniki badań, kolorem niebieskim ogólne wnioski, jakie można z nich wyciągnąć, zaś kolorem zielonym konkretne pomysły na pracę z zespołem. W niektórych postach odwołuję się dodatkowo bezpośrednio do Scrum Guide 2016 w wersji polskiej.

Badania były przeprowadzone na grupie 90 osób należących do 12 zespołów w jednej z dużych, warszawskich firm. Miało postać kwestionariusza elektronicznego, zajmowało około pół godziny. Brane pod uwagę są jedynie odpowiedzi członków Zespołu Deweloperskiego (w tym Scrum Masterów). Koncentruję się tylko na tych wynikach, które wydają się być ogólne (szczególnie są znane z innych badań empirycznych), zaś pomijam wyniki, które wyglądają na specyficzne dla danej firmy. Oczywiście widzę potrzebę powtórzenia badań na innych firmach, najchętniej również z innych miast. Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany takimi badaniami skontaktuj się ze mną: biernacka.jaga@gmail.com

Zakładam, że czytelnikami tego bloga są osoby posiadające wiedzę na temat Scruma i związanego z nim słownictwa, dlatego nie tłumaczę podstaw, ale staram się pokazywać szersze tło procesów (szczególnie psychologicznych), które dzieją się w zespołach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *